U poslovanju se često dešava da se ništa ne preduzima ili se donošenje odluke nepotrebno odlaže upravo onda kada je potrebno što pre odreagovati. To stvara višestruke i nepotrebne troškove pa se zbog toga i izračunava trošak izostanka potrebne akcije. Kako HR treba da sledi poslovan način razmišljanja onda i za ovu funciju treba iskazati datu meru efikasnosti.
Zašto izostanak akcije puno košta
Odsustvo akcije puno košta jer troškovi, koji zbog toga nastaju, ne stagniraju već eksponencijalno rastu. Tako, na primer, pravni problem nelegalno datog otkaza može da preraste u sudski spor ili što je još gore u aferu. Ili ukoliko se ništa ne preduzme da se neadekvatan menadžer zameni problem se uvećava time što on bira neodgovarajuće kandidate za svoj tim dok poželjni zaposleni počinju da odlaze iz kompanije. Naravno da će se to vrlo negativno odraziti na poslovne rezultate.
Ukoliko se ne reaguje blagovremeno da bi se problem predupredio već tek kada problem preraste u krizu onda nastaje panika usled čega se preduzimaju brzoplete akcije koje mogu da dovedu do novih problema.
Preduzimanje akcije tek onda kada je šteta već učinjena zahteva od menadžera daleko više njihovog vremena i angažovanja pri čemu su rešenja do kojih se dolazi daleko od optimalnih. Često takve situacije nameću i potrebu angažovanja vrlo skupih konsultanata.
Međutim, postoje i one situacije kada je nemoguće nadoknaditi učinjenu štetu ma šta da se uradi ili ma koliko para da se potroši.
Problem koji se vuče godinama je mnogo veći u poređnju s problemom koji se odmah reši.
Kašnjenje s projektima znači da se kasni i sa prihodima. Za to vreme konkurencija nije više tamo gde je bila.
Propuštanje da se odreaguje u datom trenutku može značiti i izgubljenu šansu koja se neće ponovo ukazati.
Jasno je da je svaka preventivna, blagovremena i pravovremena akcija najjeftinije i najoptimalnije rešenje.
Pri tome treba imati na umu da je često potrebno odreagovati i onda kada fali puna informacija i kada se ne može sa apsolutnom sigurnošću reći da li je urađena prava stvar. Naprosto u životu se mora rizikovati i delovati i onda kada nemamo sve informacije na raspolaganju.
Šta najviše košta
Najveća šteta nastaje ako HR ne reaguje na:
Kako izračunati trošak
Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan i kompanije treba da dođu do sopstvene formule kako će pratiti efikasnost HR odeljenja. A u savetu na temu „HR formule i pokazatelji“ razmotreni su neki od mogućih pokazatelja, kao i formule za njihovo izračunavanje.